Praktični savjeti

Velike tajne Tuzlanskog zrna

Praktični savjeti u kuhinji

Kako iskoristiti stari hljeb?

Hljeb vam stoji već nekoliko dana i nije mekan i ukusan kao što je bio. Šta napraviti sa njim? Daćemo vam nekoliko savjeta kako iskoristiti stari hljeb i pripremiti ukusno jelo.

Pohovani hljeb za 4 osobe

Potrebni sastojsci: 4 jaja, malo Tuzlanske (preporučujemo Tuzlansku – dijetalnu), biber, malo mlijeka ili vrhnja za kuhanje, 3 kašike ulja.
Umutite jaja i malo mlijeka ili vrhnja te začinite sa solju i biberom. Hljeb narežite na kriške i umočite u jaje. Pržite ga u ulju dok ne poprimi zlatno-žutu boju.

Krušne mrvice

Narežite kriške hljeba na kockice i stavite u pećnicu koju ste prethodno zagrijali na 180 stepeni. Ostavite u pećnici 20-tak minuta, dok se ne osuši do kraja. Izvadite ga, ostavite da se malo ohladi i zatim valjkom usitnite u mrvice.

Okruglice od hljeba za 4 osobe

Potrebni sastojci: 8 kriški hljeba. 3 dcl mlijeka, malo peršuna, 3 jaja, Tuzlanska (preporučujemo Tuzlansku – dijetalnu) biber. Hljeb narežite na kockice i prelijte vrućim mlijekom. Ostavite da odstoji 20-tak minuta. Za to vrijeme nasjeckajte peršun. Peršun i jaja dodajte kockicama i dobro promiješajte. Smjesu umijesite vlažnim rukama, dodajte Tuzlansku i biber, te oblikujte kuglice (otprilike 12 komada). Zakuhajte slanu vodu i u njoj 15 minuta kuhajte okruglice na laganoj vatri. Nakon toga ih izvadite i ocijedite. Poslužite sa umakom ili zeljem i kobasicom.

Zapečeni sendviči za 4 osobe

Potrebni sastojci: 4 jaja, malo Tuzlanske (preporučujemo Tuzlansku-dijetalnu), biber, malo mlijeka ili vrhnja za kuhanje, 250 g pureče šunke,150 g sira
Umutite jaja i malo mlijeka ili vrhnja te začinite sa Tuzlanskom i biberom. Hljeb narežite na kriške i umočite u jaje. Namastite tepsiju i u nju posložite kriške hljeba. Na svaku krišku stavite pureču šunkaricu i sira. Stavite tepsiju u pećnicu koju ste prethodno zagrijali na 200 stepeni i pecite 20 minuta.

Imate praktični savjet koji želite podijeliti sa nama?

Praktični savjeti u domaćinstvu

So kao konzervans

U prehrambenoj industriji so/sol se upotrebljava za konzerviranje hrane, odnosno so se koristi za pripremu svih vrsta kiselih salata, ajvara, pinđura i slično.

Primjer:

Većina domaćica zna kako da spremi ajvar, kornišone, kiselu papriku… Da bi se povrće za zimnicu održalo, neophodno ga je ukiseliti. To je proces u kome pomoću slane vode (napravljene od Tuzlanske) mijenjamo ukus i teksturu povrća. Višestruko je korisno za naš digestivni sistem.

Međutim, zimnicu možete da napravite od bilo kojeg povrća. Jednostavno ih isjecite u teglu, dodajte sirće, Tuzlansku, šećer i vodu i imaćete ukusnu zimnicu. Možete dodati začinsko bilje, sjemenke i tako dobiti sasvim nove, unikatne ukuse.

So kao antiseptik

Jod ima antiseptička svojstva te sprječava rast mikroorganizama, tako da od soli se mogu spremiti razne paste za čišćenje površina i pomagala u kuhinji (pladanj za rezanje, blenderi, sjeckalice i dr.)

Primjer:

Kako pravilno očistiti dasku za sječenje? Sve što vam je potrebno je topla voda, prstohvat Tuzlanske i par kapi limuna. Laganim pokretima spužvice utrljajte sadržaj, sačekajte 10-15 sekundi, zatim isperite. Vaša daska za sječenje je spremna za nove kulinarske poduhvate!

Praktični savjeti za zdravlje

Paradajz štiti zdravlje

Paradajz je odličan izvor vitamina C, A i K, dobar je izvor molibdena, kalijuma, mangana, dijetnih vlakana, hroma i vitamina B1. Takođe, paradajz sadrži i vitamin B6, folat, bakar, niacin, vitamin B2, magnezijum, gvožđe, pantotensku kiselinu, fosfor, vitamin E. Pored obilja minerala i vitamina, glavni sastojak paradajza koji doprinosi zdravlju je likopen.

Likopen blagotvorno deluje i na zdravlje srca, snižava ukupni i loš LDL holesterol.

Jedno italijansko istraživanje je pokazalo da čaša soka od paradajza dnevno snižava jedan od primarnih markera za upalu, TNF-alfa, za oko 35% i to za manje od mjesec dana. Paradajz je veoma dobar izvor vitamina K (jedna šolja sirovog paradajza zadovoljava 17,8% dnevnih potreba za ovim vitaminom), koji je važan za održavanje zdravlja kostiju.

 Svježi paradajz začinjen Tuzlanskom, kao sezonska salata, ili sok od paradajza sa Tuzlanskom kao konzervansom, neka bude vaš izbor u ostatku godine.

Preventiva s brokulama

Jedna hemikalija koja se prirodno nalazi u brokulama može zaista da blokira razvoj tumora kod ljudi koji imaju određenu genetsku predispoziciju, pokazalo je jedno istraživanje Instituta za hranu u Norviču, u Engleskoj.

Naučnici odavno znaju da ishrana bogata brokulama i ostalim krstašicama smanjuje rizik od raka.

Neka ova namirnica bude najmanje 3x na vašem sedmičnom meniju.
Brokula na bilo koji način, začinjena Tuzlanskom, za prevenciju od bolesti.

Pošaljite nam savjet

Ime
Obavezno polje
Obavezno polje
E-mail adresa
Obavezno polje
Obavezno polje
Savjet
Obavezno polje
Obavezno polje

Telefon

+ 387 35 282 342

Email

info@tuzlanska.ba

Addresa

Soli 3, 75000 Tuzla